Αντιμετώπιση έντονων καιρικών φαινομένων

Σήμερα Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2017,  οι σχολικές μονάδες του Δήμου Μύκης

θα παραμείνουν κλειστές, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών και του

παγετού που επικρατεί.

Η κίνηση όλων των οχημάτων στο οδικό δίκτυο του δήμου, γίνεται με δυσκολία

και μόνο με αντιολισθητικές αλυσίδες.

Συνιστάται στους οδηγούς:

·      Η χρήση αντιολισθητικών αλυσίδων.

·      Η χρήση ζωνών ασφαλείας.

·      Να ενημερώνομαι για τον καιρό και την κατάσταση του οδικού δικτύου πριν ξεκινήσω.

·      Να φροντίζω ώστε να είναι εφοδιασμένο το όχημά μου με αρκετά καύσιμα.

·      Να μειώνω ταχύτητα και να αφήνω αρκετή απόσταση από το προπορευόμενο όχημα για να μπορώ να σταματήσω με ασφάλεια.

·      Να έχω αναμμένα τα φώτα πορείας, για να γίνομαι πιο εύκολα αντιληπτός, ιδιαίτερα όπου δεν υπάρχει μεγάλη ορατότητα.

·      Να διατηρώ τα φώτα και τους υαλοκαθαριστήρες του οχήματός μου πάντα καθαρούς.

·      Αποφεύγω τις άσκοπες μετακινήσεις.

–      Σε έκτακτες περιπτώσεις μετακινήσεων, να ζητούν την συνδρομή της Αστυνομίας.

Παράλληλα συνιστάται στους πεζούς:

·          Να περπατούν με μεγάλη προσοχή ιδιαίτερα τις πρώτες πρωινές και τις νυκτερινές ώρες, καθώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι δρόμοι να είναι παγωμένοι.

·          Να φροντίσουν να φορούν τα κατάλληλα υποδήματα όταν πρόκειται να μετακινηθούν.

·          Να αποφεύγουν να περπατούν στα τμήματα των δρόμων και των πεζοδρομίων όπου υπάρχει παγετός.

·          Να περιορίζουν τις άσκοπες μετακινήσεις.