Ενημέρωση – Εξέλιξη της δράσης Διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς στο Δήμο Μύκης.

Για τις ανάγκες διαχείρισης των αδέσποτων ζώων συντροφιάς στην περιοχή συνάπτονται συμβάσεις με εξωτερικούς συνεργάτες κτηνιάτρους. Σε ετήσια βάση η υπηρεσία περισυλλογής αι διαχείρισης των αδέσποτων ζώων συντροφιάς ανατίθεται σε ιδιώτη κτηνίατρο.

Στα πλαίσια της υπηρεσίας υλοποιήθηκαν και υλοποιούνται :

Περισυλλογή και επανένταξη των αδέσποτων ζώων συντροφιάς από τους οικισμούς του Δήμου Μύκης.

1. Κτηνιατρική εξέταση.
  2. Αποπαρασιτισμός.
  3. Εμβολιασμός.
  4. Στείρωση.
  5. Ηλεκτρονική σήμανση .
  6. Φιλοξενία μέχρι την αποθεραπεία.
  7. Κτηνιατρικά φάρμακα και το μέσο ηλεκτρονικής αναγνώρισης που χρησιμοποιήθηκε για την ηλεκτρονική σήμανση.

Αντιλυσσικός εμβολιασμός που πραγματοποιείται στο  φυσικό περιβάλλον του αδέσποτου ζώου συντροφιάς.

Προκειμένου να διασφαλισθεί η δημόσια υγεία με τη διατήρηση και ενίσχυση του βιολογικού φραγμού ενάντια στον ιό της λύσσας εφαρμόζονται εμβολιασμοί. Το πλήθος των αδέσποτων ζώων συντροφιάς που εμβολιάζονται ετησίως ξεπερνά τα 400.

Ταυτόχρονα οι στειρώσεις των αδέσποτων ζώων συντροφιάς αυξάνουν τον πληθυσμό των στειρωμένων ζώων , ενισχύοντας την προσπάθεια ελέγχου του συνολικού πληθυσμού  , ενώ η περίθαλψη ασθενών και τραυματισμένων ζώων προάγει την ευζωία τους.

Στα πλαίσια της ετήσιας δράσης για το έτος 2015 και για το διάστημα από 28/03/2015 μέχρι 22/05/2015 έχουν ήδη πραγματοποιηθεί :

• 161 εμβολιασμοί αδέσποτων ζώων συντροφιάς για τον ιο της λύσσας.
  • 17 στειρώσεις αδέσποτων ζώων συντροφιάς.

Ο Δήμαρχος Μύκης

Καπζά Τζεμήλ